Kozmetikus vizsgafeladatok 2. rész – Diagnosztizálás

Cikksorozatunk első részében a kozmetikai alapműveleteket beszéltük át annak alapján, ahogy az OKJ-s szakmai vizsgán elvárják a vizsgázótól. Mostani cikkünkben a diagnosztizálással kapcsolatos vizsgafeladatokat fogjuk kivesézni.

Szerző: Báthory Kati, 45 éves szakmai tapasztalattal rendelkező aranykoszorús kozmetikusmester, kitüntetett gyakorlati oktató, a Piknikkör alapítója. Beauty Forum Szakmai Díjazott és Juhász Klári, kozmetikusmester, biológia– kémia szakos tanár, ALVEOLA Beauty Akadémia szakmai vezetője

A vizsgafeladat pontos leírása a Szakmai és Vizsgakövetelmények alapján:

A vizsgafeladat megnevezése: Idegen modell diagnosztizálása és kezelési terv készítése

■ A vizsgafeladat ismertetése: A vizsgázó központi diagnosztizáló lapon készíti a kezelési tervet, két oldal terjedelemben (egy oldal diagnosztika, egy oldal kezelési terv), melynek tartalma:

→ Az alap és kombinált bőrtípusok és
→ a kozmetikai rendellenességek, elemi elváltozások, szövetszaporulatok meghatározása a szubjektív és objektív tünetek alapján.
→ A meghatározott bőrtípus teljes kozmetikai kezelési sorrendjének, alapelveinek, céljának meghatározása.
→ Az alkalmazott professzionális kozmetikumok összetételének, hatóanyagainak megnevezése és bőrre gyakorolt hatása, valamint
→ az otthoni ápoláshoz adott javaslatok.

A kezelési terv ismertetése mindkét vizsgázó jelenlétében történik: aki a modellt biztosította, és aki diagnosztizálta.

A vizsgafeladat időtartama: 80 perc (felkészülés 40 perc, értékelés 40 perc)

A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 20%

Alapfogalmak

Szubjektív tünetek: Amit a vendég elmond – ami lényeges a bőr állapotának szempontjából – tehát például a „nem allergiás” kifejezés kerülendő.

Fontos megkérdezni: Mikor volt utoljára tisztításos kezelésen?

Objektív tünetek: testtájanként – összevonhatóak, ha azonosak a jellemzők – táblázatos formában is elfogadható.

→  Színe: üde, üde, kipirulásra hajlamos, sápadt, fakó, napbarnított, szolárium-barna.

→ Fénye: tompa, matt, zsírfényes, felfénylő.

→ Tapintása: bársonyos, kissé érdes, érdes, zsíros, síkos.

→ Rugalmassága: megfelelő, kismértékben csökkent, csökkent.

→  Pórusai: zártak, nyitottak, szűkek.

→ Komedói: lágyak, könnyen ürülők, kemények, nehezen ürülők, fonalszerűek, fekete fejűek, fehér fejűek, zártak, gyulladt komedók.

Rendellenességek:

→ Faggyútermelés: megfelelő/nem megfelelő, fokozott, csökkent, hol?

→  Hidratáció: hám, irha.

→ Szaruképzés: nem kell mindig, hogy fokozott, elegendő, hogy nem megfelelő, és beírni a hámlás fajtáját (púderszerű/korpázó – terület).

→  Izomtónus (összefügg a rugalmassággal) – de kiírható külön.

→ Turgor (ld. hidratáció – nem kell külön).

Keringés: nem kell, hogy nem megfelelő, fokozott, csökkent, az sem, hogy a hajszálartériák/hajszálvénák – ha nagyon meghatározó a kezelés szempontjából, akkor a kezelés alapelveihez beírhatjuk, hogy például kerüljük a vérbőségfokozó mozdulatokat stb.

Amit írhat: gyulladásra hajlamos érzékeny/érzékeny/kipirulásra hajlamos, hajszálértágulatok láthatóak….itt és itt.

Pigmentáció: Egyenletes/nem egyenletes. Feltüntethető itt is a szeplő és a májfolt (az elemi elváltozásoknál is a folt után zárójelben).

Szőrnövés: lanugo szálak, figyelem: nem terminális szőrzet, azt kell megnevezni, hogy miben tér el és hol.

Megfelelő, nem megfelelő + csökkent vagy fokozott. Nem kell mindig használni a csökkent/fokozott kifejezéseket, például a keringésnél, szaruképzésnél.

Kerülendő kifejezések: normálba hajló, korának megfelelő, visszahúzódó – de a szubjektív tüneteknél vagy a kezelés céljának meghatározásánál használható.

A bőrtípus megállapítása (figyelem, a hiperhidratált bőr nem alap-bőrtípus!) testtájanként:

→ Az arc, a nyak és a dekoltázs bőrének + a fedetlen testtájak szembetűnő elváltozásai (oltás, szőrnövési rendellenesség, szövetszaporulatok stb.).

A testtájak a következők (betűk – T, V és a fordított V – nem használhatóak!):

→  Homlok, orr, áll.

→ Az arc két oldala: szükség esetén tovább bontható (fül előtti rész, orca, orr körüli részre).

→  Szemkörnyék

→  Nyak-, dekoltázs (külön szedhető szükség esetén).

A testtájak máshogy is összerakhatóak, például a homlok és az arc két oldala szerepelhet együtt

Alap-bőrtípusok

→ Kombinált bőrtípus – nem kötelező odaírni, hogy kombinált, aláhúzható a domináns bőrtípus vagy a kezelés céljában. Figyelem, abban az esetben, ha korpás szeborreás, felszíni vízhiányos a bőr az arcon + a nyak- és a dekoltázs csak felszíni vízhiányos, csak akkor számít kombináltnak, ha különböző pakolásokat teszünk rá, tehát kombináltan kezeljük. Ha nem, akkor nem kombinált.

→ Két vagy több alap-bőrtípus keveredése – a tankönyvben leírtak szerint.

→ Gyulladásra hajlamos, érzékeny bőr/érzékeny + 1 alap-bőrtípus vagy szederjes bőr + 1 alap-bőrtípus.

→  Felszíni vízhiány önmagában előfordulhat.

→  Korpás szeborrea felszíni vízhiánnyal – ez nem kombinált bőrtípus – lásd a fenti kikötést!

→  Olajos szeborrea nem jár mindig felszíni vízhiánnyal.

→  Elemi elváltozások: elsődleges, másodlagos.

→ Szövetszaporulatok: Nem kell aszerint, hogy hám-, kötőszövet eredetű stb.

A kezelés célja

→ Kezelés alapelvei: csak ha szükséges (pl.: gyulladásra hajlamos, érzékeny).

→ Kezelési terv – egy oldalban kell megfogalmazni!

Professzionális termékek megnevezése: egy cég termékeit minden műveletre – natúrkozmetikai és kreatív kozmetikai termékeket is el kell fogadni, amennyiben minden műveletre van termék, és professzionális, Magyarországon engedélyezett kozmetikumokról van szó.

Figyelem, helyi fertőtlenítésre a 10%-os hidrogén-peroxid oldat nem elfogadható! Tudjon megnevezni a tanuló a hatályos jogszabályoknak megfelelő, vérzéscsillapításra alkalmas antiszeptikumot.

→  Hatóanyag: 2-4 (tápláló kezelésnél max. 5-6), Itt azt a hatóanyagot kell megnevezni, ami az adott műveletben hat.

Gyógynövények/gyümölcsök/főzelékek stb. esetében nem kell konkrét hatóanyagot megnevezni, amennyiben az INCI-listán csak a növény neve szerepel.

Figyelem, opcionálisan választható, hogy a két oldal mögé készít-e hatóanyag-lexikont a vizsgázó, amelyben a kezelési tervben kiemelt hatóanyagokról, gyógynövényekről külön ír.

→  Helyspecifikus pakolás – a táplálónál legalább három, összehúzónál/nyugtatónál is lehet több, de nem szükséges! A sorrend felcserélhető indoklással.

  • Pakolás: nem krém, zselé csak akkor, ha más műveletnél pótoljuk a hiányzó zsíranyagokat.
  • Otthoni ápolás, életmód tanácsadás.

A vizsgán az idegen modell diagnosztizálására és a kezelési terv elkészítésére 40 perc áll rendelkezésre a vizsgázónak. Ez alatt mindkét oldalt ki kell töltenie. A kezelési terv részénél általános, a bőrtípusnak megfelelő hatóanyagokat kell írnia, nem konkrét terméket/termékeket. A vizsgázó az idegen modell diagnosztizálása után végzi a modellen a tartós szempilla-, szemöldökfestést.

A vizsgakezelés lépései

A vizsgafeladat megnevezése: Saját modell kezelése a központilag kiadott kezelésiterv-minta alapján.

A vizsgafeladat ismertetése: Saját modell letisztítása, masszírozása (összefüggő üzleti masszázs), felpuhító borogatás felhelyezése, tisztítás, fertőtlenítés, szemöldök-igazítás, összehúzás, nyugtatás, illetve táplálás helyspecifikusan, gyantázás (hónalj, kar vagy bikinivonal). A kezelés során csak professzionális, Magyarországon forgalomban lévő kozmetikumokat lehet használni. Minden művelethez csak a választott termékcsalád termékeit kell alkalmazni. A borogatás és szemöldök-igazítás műveleteknél nem kötelező felpuhító krémmel alákrémezni, amennyiben az masszázs után történik.

(Saját modell kezelése a központilag kiadott kezelésiterv-minta alapján történik, amelyet a vizsgázó előre elkészített és beadott.)

A vizsgafeladat időtartama: 100 perc

A vizsgafeladat aránya: 10%

E vizsgafeladat feladatait az előző cikkben taglaltuk. Ebben a cikkben a diagnosztika és kezelési terv részét ismertetjük, ami lényegében megegyezik az „Idegen modell diagnosztizálása” során leírtakkal. A különbség csupán annyi, hogy ezt a dokumentumot a vizsgázó előre elkészíti, és a vizsga előtt minimum egy héttel beadja.

A következő cikkben a speciális kezelés vizsgafeladatokat fogjuk elemezni.

 

Te már előfizettél?

A Beauty Forum Magyarország piacvezető szépségszakmai magazinja. Naprakész leszel a kozmetikai újdonságokban, megismerheted a hatóanyagtrendeket és kutatási eredményeket. Megtalálod a smink, pilla, arc- és testápolási módszereket is. Évi 10 alkalommal jelenik meg.

Rendeld meg most! Katt ide!