Fényvédelem személyre szabottan

Egyetlen dolog miatt vagyok hálás az interneten gátlástalanul észt osztóknak, hogy a fényvédelem fontosságát végre nemcsak mi és az orvosok hangoztatjuk. Szerencsére mára kifejezetten a mindennapos bőrápolás részévé vált a fényvédelem.

Szerző: RADICS ZSUZSANNA kozmetikus, gyakorlati oktató

Bizonyítást nyert, hogy bőrünk öregedéséért 80%-ban a látható fény és az UV-sugárzás együttes hatása a felelős. Fontos, hogy amikor elmegyünk otthonról, használjunk fényvédő terméket – természetesen ezt is személyre szabva kell, hiszen nem mindegy, hogy valaki repülőt vezet, irodában monitor előtt ül, vagy egy gyárszalag mellett áll. Ahhoz, hogy a fényvédelemről érdemben tudjuk beszélni, tisztáznunk kell, valójában mi is a fény, hogy mi ellen is védekezünk, és hogy ezt hogyan tudjuk személyre, bőrtípusra specifikusan alkalmazni.

Fitzpatrick-féle bőrtípusok

Kinek milyen védelem szükséges, abban irányadó tud lenni a Fitzpatrick táblázat:
■ I-es típus: mindig leég, sosem barnul, nagyon világos szeplős bőr, vörös vagy platinaszőke haj, világos szem jellemzi. A napon 5 percet tölthet leégés nélkül. Az UV-fény gyulladáskeltő hatása erősen érvényesül.
■ II-es típus: könnyen leég, minimálisan barnul, világos bőr, szőke haj, világos szem jellemzi. Ezt a típust skandináv vagy észak-európai típusnak is hívjuk. A napon leégés nélkül 10 perccet tölthet. Az UV-fény gyulladáskeltő hatása erős.
■ III-as típus: csak minimálisan ég le, enyhén, lassan barnul. Sötétszőke vagy világosbarna haj, szürke, kék, zöld vagy világosbarna szem és világos bőrszín jellemzi. A  napon leégés nélkül kb. 20 percet tölthet.
■ IV-es típus: ritkán ég le, könnyen barnul, mediterrán típus, enyhén barna vagy kreol bőrrel. Sötétebb hajszín, barna szem jellemzi. A napon leégés nélkül kb. 40 percet tartózkodhat. Cak ritkán ég le.
■ V-ös típus: ritkán ég le, könnyen és mélyen barnul, ázsiai rassztípus. Sötétbarna bőr és barna szemszín jellemzi.
VI-os típus: sosem ég le, sötétbarna vagy fekete a bőre, barna a szeme. Afrikai rassztípus.

Fényvédelem és SPF
Mit is jelent a faktorszám? Bőrünk rendelkezik saját fényvédelemmel, ami egyénenként és színtípusonként változik. Azt kell figyelembe venni, mennyi időt tudunk a napon tölteni leégés nélkül. Minden fényvédőnek vagy fényvédőt tartalmazó terméknek van egy Sun Protection Factor (SPF) száma, ami azt jelzi, hogy mennyivel többet maradhatunk a napfényen az adott termékhasználatával.
Példa: Egy Fitzpatrick II-es típusú személy 10 percet bír égés nélkül a napfényen tartózkodni – 20 SPF fényvédővel már 10×20 = 200 percig, azaz kicsivel több mint 3 órát tud a napon tartózkodni leégés nélkül.

A fényvédelem túlmutat azon, hogy a bőrt csupán a napégés ellen óvja. A fényvédelemnek bőrtípustól függetlenül, prevenciós esztétikai és egészségügyi jelentősége is van.

Fénytípusok

Fenyvedelem Tablazat

Fenyvedelem Tablazat1

Fényvédőtípusok

Megkülönböztethetünk fizikai, kémiai és biológiai fényvédőket.
■ Kémiai vagy szerves fényvédők: Nem hagy nyomot a bőrön, teljesen felszívódik (allergizálhat!).  Felkenés után az UV-sugárzást a bőrben elnyelve hőenergiává alakítja át. Napozás előtt 15-20 perccel kell alkalmazni, mert fényvédő hatását csak késleltetve fejti ki. Általában más fényvédőkkel kombinálva alkalmazzák, mert csak így tud széles spektrumú védelmet biztosítani.
■ Fizikai vagy szervetlen fényvédők: Ahogy a neve is mutatja, fizikai védelmet biztosít. Felkenés után nem szívódik fel, hanem védőréteggel vonja be a bőrfelszínt (fizikai fényvédő páncél), és tükörként veri vissza az UVA és UVB sugarakat.  Általában cink-oxid vagy titánium-dioxid tartalmaznak.  A modern fejlesztéseknek köszönhetően ma már nem hagynak fehér réteget a bőrön.
■ Biológiai fényvédők: Az egészségre egyáltalán nem károsak, a fényvédelmen kívül több szempontból is pozitív hatással vannak a bőrre: kiszűrik a káros UV-sugarakat, és nem akadályozzák a D-vitaminképzést. Alacsony faktorszámuk miatt más fényvédőkkel kombinálva a leghatékonyabbak.
A leggyakrabban használtak:
– Szezámolaj: az UV-sugarak 25-30%-kát kiszűri, erős antioxidáns.
– Kókuszolaj: jótékony hatású bőrápoló, az UV-sugarak kb. 20%-át szűri ki.
– Avokádó-, mandula-, makadámiadió-, jojobaolaj, shea-, kakaóvaj: kb. SPF 4-7 faktorszámú védelmet biztosítanak.
■ Színezett fényvédők: egyszerre védenek az UV- és a látható fény ellen. Kevert szemcseméretű alkotóelemekből állnak. A színét a nagyobb méretű titánium-dioxid (fehér) és vas-oxid (sárga, vörös, fekete) keveréke adja. Széles körben elérhetőek, különböző színárnyalatokban – így mindenki megtalálhatja a saját bőrtónusához leginkább illeszkedőt.

Széles spektrumú, VL és HEV
Széles spektrumú: egyaránt véd az UVB- és az UVA-ellen.
VL (visible light) és HEV (high-energy violet light): a látható fény (VL), valamint a kék és ibolya fény ellen véd (HEV).

Értékesíts!

Bár a fényvédők a virágkorukat élik, mégis rengeteg kolléganőnek okoz problémát az értékesítésük, pedig a napozó termékek értékesítése a nyári időszakban, amikor a kabinkezelések száma lecsökken, komoly bevételi forrás tud lenni.
Magyarázzuk el a vendégnek, hogy mindennapos használatra és napozásra nem ugyanazok a termékek valók. Hiszen fürdőruhában nem megyünk az irodába, és kiskosztümben sem napozunk. Tisztáznunk kell azt is a vendégekkel, hogy külön fényvédő napozótermék kell az arcra és a testre. Hiszen testápoló termékkel sem kenjünk be az arcunkat. Ne engedjük, hogy drogériák polcairól vásároljanak a nyaraláshoz a vendégek fényvédő termékeket! Helyette vegyék meg tőlünk az egész család számára. Hívjuk fel a figyelmüket arra is, hogy a kibontott, tavalyról megmaradt termékek egyrészt allergizálhatnak, másrészt már nem tudják a védelmi funkciójukat a kívánt szinten és minőségben ellátni.