A megelőzés fontossága 

Ha minősítenem kellene a mai kor emberének a bőrét, akkor sajnos meg kell állapítanom, hogy valami nagyon nincs rendben: foltok, tisztátlanságok, gyulladások, tág pórusok, fakó, száraz bőrök, mindenképpen kezelést igénylő esetek. Egyértelmű, hogy nemcsak esztétikai problémáról van szó.

Szerző: Markovics Vera, fitoterapeuta-képzésben részt vett újságíró, kozmetikus

A bőrbetegségek kialakulásának mindig van valamilyen előzménye. Aki idejében dekódolja a jeleket, és megfelelően reagál azokra – változtat az életmódján, a táplálkozási szokásain, megfelelő kozmetikumra vált – az sok esetben elkerülheti a nagyobb bajt, amikor már orvoshoz kell fordulni.

„Sokoldalú” bőrproblémák

A „bőrprobléma” gyűjtő fogalomként számos enyhébb és súlyosabb elváltozást foglal magába. Ide sorolhatóak a különféle festékfoltok, bőrnövedékek, a krónikus bőrproblémák, mint az ekcémák, a pikkelysömör, a kialakult rozácea, amelyek nem gyógyíthatóak, de gyógyszerekkel, krémekkel és életmódváltással kezelhetőek.
■ Hatóanyagos krémekkel viszonylag gyorsan eltüntethető akut bőrelváltozások: felégés, kisebb sérülések, csípések nyomai, kipirosodás, hogy csak a leglényegesebbeket említsem.
■ A baktériumok, vírusok, gombák okozta fertőzések szintén látványosan károsítják a bőrt. Kezdeti szakaszban megfelelő illóolajokkal fel lehet venni a harcot ellenük.
■ A súlyosabb aknék (Acne papulopustulosa és Acne conglobata), a rozácea, a dermatitisek és az ekcémák gyógyítása egyértelműen a szakorvos hatókörébe tartoznak, de tartós javulásra, illetve gyógyulásra ezeknél is csak abban az esetben lehet számítani, ha az orvosi kezeléseket követően az érintett egyén a napi ápolást, a kozmetikusok pedig a kezeléseket is a bőrproblémára tekintettel végzik. Szükség esetén természetesen a bőrgyógyásszal konzultálva.

Tisztátalan bőr

A leggyakoribb kozmetikai problémát az aknés bőrök jelentik. Az aknénak többféle változata van. A kezelések célja alapvetően azonos: a tisztátlanságok eltüntetése, a kisebb gyulladások megszüntetése, a súlyosabb aknék és hegek kialakulásának megakadályozása.
Kezelési menűsor:
– a bőr letisztítása, a gátló szarúsejtek eltávolítása (szalicilsav, enzimes peeling),
– az anyagcsere fokozása, a bőr méregtelenítése, nyirokstimuláció,
– a bőr zsírtartalmának csökkentése, (de nem kiszárítása) növényi olajok segítségével (többszörösen telítettlen olajok),
– a bőr felpuhítása (masszázs, gőzölés, borogatás), a komedók kitisztítása,
– fertőtlenítés, a pórusok összehúzása (tonikkal), nyugtatása (agyagpakolás),
– a bőrvédelem kialakítása (hidratálókrém vagy 1-2 csepp olajkeverék, korrektor a védelemre szoruló helyekre).

Aknetípusok
A kamaszkori aknét megelőzni nem nagyon lehet, bele van kódolva a génekbe. Kinél enyhébb, kinél súlyosabb formában, de jelentkezik. Mivel a csúnya pattanásos bőr pszichésen is nagyon megviseli a fiatalokat és egész életükre negatív hatással lehet, ha maradandó hegek maradnak hátra, különösen fontos, hogy velük kiemelten foglalkozzunk. A kezelések, a rendszeres kíméletes arctisztítás mellett a felvilágosításra, a házi bőrápolással kapcsolatos tanácsadásra is időt kell szakítanunk és ha szükséges, megfelelő készítményekkel is el kell látnunk őket.
■ Mivel az akne kialakulása a hormonális hatásra bekövetkező fokozódó faggyútermelődés következménye, lényeges, hogy ne használjanak olyan kozmetikumokat, amelyek eltömik a pórusokat (Isopropyl Myristate, paraffin, vazelin, Dimethicon, méhviasz, kókuszolaj, lanolin magasabb koncentrációban, stb.) és
■ olyanokat sem, amelyek úgy fokozzák a bőr zsírtermelését, hogy közben szárítják, szűkítik a pórusok kijáratát (magasabb %-os alkoholos arcvizek, erősen zsíroldószappanok). Az olcsó kommersz krémek és alapozók általában komedogén hatásúak. Jó, ha figyelik az összetevőket.

A fiatalokkal meg kell értetni, hogy ha szép bőrt szeretnének, a reggeli és esti arctisztítás a minimum alapvető követelmény, és azt is tudniuk kellene, hogy a bőr túlápolása, felesleges krémezése ugyanolyan rossz, mint amikor nem adjuk meg neki azt, amire szüksége van.

■ A komedós akne (Acne comedonica) az akne egyik enyhe formája. A bőrön szinte csak komedók találhatók, s csak itt-ott láthatók enyhe gyulladások. A komedó kitisztítását követően viszonylag gyorsan magára talál a bőr. Már amikor könnyű kinyomni azokat. Sok esetben azonban ez nincs így. A szűk pórus-kijárat nem könnyen adja meg magát. A lényeg, a puhítás. Ha ilyen problémával találkozunk, és a szalonban annak ellenére, hogy mindent elkövettünk, nem jutunk előre, halasszuk el a tisztítást és kérjük meg a fiatalt, hogy bőrpuhító krémet használva otthon készítse elő a bőrét a kitisztításra.
■ A mechanikai akne (Acne mechanica) már jóval nehezebb eset. Az érintett mindent vakar a bőrén, ami kitüremkedik a felszínéről. A keletkezett sebek a napsugarak hatására tartósan megmaradó barna foltokká válnak. Általában ezt a fajta aknét a feszült, magukat nehezen kontroláló egyének hozzák létre. Javasoljuk a vendégnek, hogy próbáljon leszokni a bőr piszkálásáról, például foglalja le a szabad kezét valamilyen tárggyal (pl. ceruza, morzsoló). Ilyen esetben a hámosodást gyorsító hatóanyagokat – körömvirágolaj (Calendula officinalis), cickafark illóolaj (Achillea millefolium) – és gyógykorektort használhatunk.
■ A Mallorca aknét nagyon könnyű lenne kivédeni. Általában azoknál a zsíros bőrű nőknél fordul elő, akik napozáskor fényérzékenyítő anyagot tartalmazó olajos fényvédővel védekeznek. Az UV-sugarak és a kozmetikum anyagai (pl. emulgáló, illatanyag) egymásra hatása következtében apró viszkető pattanások jelennek meg a szőrtüszők környékén, leginkább a dekoltázs tájékán. Számukra a géles fényvédők és az árnyék jelenthetnek megoldást.
■ Gyógyszerek és izomépítéshez használt szteroidok hatására is keletkezhetnek pattanások a bőrön: pl. szteroid akne. Mindenképpen javasolnám abbahagyni a szer szedését.

Stresszes bőr – stresszes agy

Zsíros bőrre olajok? Igen!

A zsíros és tisztátlan bőrök kezeléséhez a természetes növényi kivonatok, telítettlen zsírsavakban gazdag növényi olajok, természetes anyagokat tartalmazó kontrolált bio- és natúrkozmetikumok széles tárháza áll ma már rendelkezésre:
■ Növényi olajok:
– neem-olaj (Azadirachta indica seed oil) – baktériumellenes, visszazsírozó, gyulladást csökkentő hatású;
– inkamogyoróolaj (Plukenetia volubilis oil) – bőrpuhító, nem tömi el a pórusokat, enyhén gyulladáscsökkentő;
– jojobaolaj (Simmondsia chinensis seed oil) – nem jelent táptalajt a proprioni baktériumok számára, puhító, nem komedogén;
– ligetszépeolaj (Oenothera Biennis seed oil) – nem komedogén, gyulladáscsökkentő, hámosító.
■ Aromavizek:
– levendula (Lavandel angustifolia),
– hamamelisz (Hamamelis Virginiana water).
■ Illóolajok:
– manuka (Leptospermum Scoparium oil): erősen baktériumölő,
– teafa (Melaleuca Alternifolia leef oil): erősen fertőtlenítő, baktériumölő,
– levendula (Lavandula Angustifolia oil): faggyúmirigy működését kiegyensúlyozó, nyugtató, feszültségoldó,
– rozmaring (Rosmarinus Officinalis Ct.cineol): méregtelenítő, faggyúmirigyműködést szabályozó.

Tudatos táplálkozás

A hormonszint normalizálódását követően a húszas éveikre a fiatalok többsége túljut ezen a nehéz időszakon, s a későbbiekben ideális esetben legfeljebb a menstruáció előtti hormoningadozás idején találkozik egy-egy pattanással.
Sajnos az öröm nem lehet felhőtlen. Az emberi szervezetben az anyagcsere során számos felesleges és káros anyag képződik, ezek eltávolításában a tápcsatornán, vesén, légzőszerven kívül, ha kis mértékben is, de a bőr is részt vesz. Egy-egy ünnepi trakta után látványosan megnő a pattanással betérők száma. A Harvardi Egyetem egyik vizsgálata szerint krónikusan megjelenő gyulladások esetén húsféléket, édes italokat, margarint és zsírt nem, vagy csak mértékkel kellene fogyasztani.

Ezt a megállapítást magam is alátámaszthatom. Rozáceára való hajlamom miatt a táplálkozásom átalakításával és kozmetikumaim natúrra való cserélésével időben sikerült megszabadulnom ettől a bőrproblémától.

Még valamiről beszélni kell. Az állandó stressz, a tartós feszültségek hatására megnő a vérben az androgén hormonok mennyisége, aminek hatására fokozódik a faggyútermelődés, ami viszont kedvez a pattanások kialakulásának.

Számomra a mozgás bizonyult a legjobb stresszoldónak: az úszás, a torna, a kertészkedés, természetesen csak akkor, ha ezeket életvitelszerüen tűzi az ember.

Megelőzés – Mi a teendő?
1. Akinek a bőre felnőtt korban – annak ellenére, hogy már kevésbé zsíros a bőr – hajlamos aknéra, annak kerülnie kell azokat a kozmetikumokat (hajápolók, fényvédők, arckrémek, stb.), amelyekben az összetevők (Ingrediens) között komedogén, azaz a pórusokat eltömő anyagok (ásványolajszármazékok), valamint klórozott konzerváló anyagok, polietilénglikolok, etoxidált alkoholok találhatóak.
2. A szelíd napfény jót tesz a bőrnek, de azt nem szabad kiszárítani.
3. Nem lehet büntetlenül össze-vissza enni mindent, amihez kedvünk van. A tudatos táplálkozás a teljesértékű ételekre fókuszál: a friss salátáknak, színes zöldségeknek kiemelkedő szerepet kellene kapniuk a szép bőrért vívott küzdelemben. A tisztátlanságok megjelenésekor a hús és tejtermékek és a cukros ételek, italok fogyasztását érdemes szüneteltetni, vagy legalább a minimálisra csökkenteni. A vegetáriánusok bőre általában szebb képet mutat, nem jellemző rá a pattanásos állapot.

Prevenciós célú bőrápolás

Ahhoz, hogy tisztában legyünk az egyes bőrproblémák lényegével a következő kérdéseket kell feltenni:
– Mennyire felelősek a gének?
– Milyen hatások válthatták ki a kezdeti tüneteket?
– A bőr milyen része érintett?
– Milyen életmódbeli hatások állhatnak a háttérben?
– Lehet-e szerepe a táplálkozásnak?
– Vannak- e kritikus összetevők a használt kozmetikumban?
– Bizonyos anyagok hiánya, illetve túlsúlya tehető-e felelősé azért, hogy a bőr működése kibillent ideális egyensúlyi állapotából?
– Játszanak-e szerepet pszichés szempontok?

Szerencsére egyre nő a tudatos vendégek tábora, akik már nem a pillanatnyi hangulatuktól vezérelve, vagy a reklámok és a csomagolás bűvöletében választanak kozmetikumot, hanem a bőrük állapotára és az összetevőkre figyelemmel döntenek. Törekvésük egyértelmű: a bőrnek megadni azt, amire valóban szüksége van, de nem többet, és főleg semmi olyat, ami árt. Mindez természetesen nagy kihívás elé állítja a kozmetikusokat. A prevenciós célú bőrápolás elterjedése a kozmetikusokat is arra kell, hogy ösztönözze, hogy kifejezetten bőrbarát anyagokat tartalmazó kozmetikumokkal dolgozzanak, amelyek nem tartalmaznak allergiát kiváltó összetevőket és ugyanakkor sikeresen lehet velük kezelni a különféle bőrproblémákat.

Figyelem: Illóolajjal csak azok a kozmetikusok dolgozzanak, akik megfelelő szakismerettel rendelkeznek!